Od marca 2015 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące naprawy szkód powstałych w wyniku wypadków. Osiem zakładów ubezpieczeń podpisało umowę, która przewidywała wprowadzenie systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Co to jest i jakie są zalety tego rozwiązania?

Czym jest BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkód (BLS) to system, dzięki któremu wypłatą odszkodowania czy naprawą auta zajmie się nasze towarzystwo ubezpieczeniowe bez względu na to, kto był sprawcą wypadku. Do tej pory obowiązek ten spoczywał na firmie, w której ubezpieczenie OC wykupiła osoba, która spowodowała wydarzenie. Obecnie po likwidacji szkody ubezpieczyciele rozliczą się miedzy sobą za pomocą ryczałtów ustalonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń, dzięki czemu nie będzie ryzyka zawyżania wyceny szkody. Dotychczas bowiem zdarzało się, że była ona bardzo wysoka, co w niekorzystny sposób miało wpływ na przyszłą składkę OC dla sprawcy. Należy również wspomnieć, iż system BLS jest rozwiązaniem wprowadzonym z inicjatywy samych zakładów ubezpieczeń, które chcą uniknąć sytuacji, gdy klient wybiera dane OC, gdyż składka jest niższa, a gdy dojdzie do wypadku, ma problem z wyegzekwowaniem odszkodowania. Założenie ubezpieczycieli było takie, że kierowcy będą woleli zapłacić nieco wyższą składkę OC i skorzystać z możliwości likwidacji szkody na wysokim poziomie przez samodzielnie wybrany zakład ubezpieczeń.

Czytaj także  Czym różni się faktura od paragonu?

Czy BLS ma znaczenie dla klientów?

BLS to rozwiązanie korzystne dla klientów, gdyż ma uprościć i przyspieszyć likwidację szkody. Całą sprawę załatwia ubezpieczyciel, a klient po prostu pozostaje z nim w kontakcie. Jest jeszcze jedna ważna korzyść – dotychczas towarzystwa walczyły o klienta wyłącznie ceną, a teraz będą musiały położyć nacisk również na jakość obsługi. Nie ma także obaw, że wzrosną składki za ubezpieczenie OC, gdyż obowiązują ryczałty, czyli ustalone kwoty, które przypadają na jedno zdarzenie, co sprawi, że ubezpieczyciel będzie pilnował kosztów i nie będzie ich zawyżał.

Ja działa i co obejmuje BLS?

Poza naprawą uszkodzonego pojazdu, korzystający z BLS mogą liczyć na pokrycie kosztów parkowania na parkingu strzeżonym, holowania, wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy i dodatkowych badań technicznych. Do BLS nie zakwalifikują się m.in. wypadki za granicami Polski, szkody osobowe oraz takie, które wyceniono na więcej niż 30 tys. zł. Nie jest to jednak powód do obaw, gdyż w większości wypadków naprawa pojazdu po wypadku czy kolizji nie kosztuje więcej niż ta wyznaczona kwota. Szkód nie można liczyć także w sytuacji, gdy wypadek polegał na kolizji więcej niż dwóch pojazdów. Zakłady ubezpieczeń mogą także wprowadzać własne ograniczenia związane z zastosowaniem systemu BLS. Jeśli chcemy z niego skorzystać, musi on być wdrożony u ubezpieczyli zarówno osoby poszkodowanej, jak i sprawcy wypadku.

Czytaj także  Plik JPK – co powinieneś o tym wiedzieć?

Zakup polisy OC z opcją BLS nie oznacza wyższej składki. Warto więc skorzystać z takiej usługi, by ułatwić proces usunięcia szkody w przypadku kolizji czy wypadku.

Dodaj komentarz