Kiedyś synonimem nowoczesności w prowadzeniu przedsiębiorstwa było wyposażenie miejsc pracy w komputery, drukarki i faksy. Z biegiem czasu obecność tych urządzeń w biurach stała się jednak standardem. Na czym więc obecnie polega prowadzenie firmy w nowoczesnym wydaniu?

Wydajna praca w chmurze

Aktualnie coraz więcej firm docenia walory wynikające z pracy zespołowej, nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy chętnie wybierają rozwiązania informatyczne, które usprawniają realizowanie zadań wykonywanych przez kilka osób jednocześnie. Jest to istotne szczególnie w przypadku projektów, których poszczególne etapy muszą być monitorowane i akceptowane przez specjalistów z różnych działów. Dzięki zapisywaniu danych na wirtualnych dyskach nie musimy już tracić czasu na przesyłanie plików po kolei do każdej z zainteresowanych osób. Teraz cały zespół ma wgląd do wszystkich materiałów na każdym etapie ich tworzenia – i to nie tylko z biura, lecz z każdego miejsca na świecie. Co więcej, uprawnione osoby mogą na bieżąco wprowadzać zmiany w plikach, a także nanosić swoje uwagi lub poprawki. Wszystko odbywa się w trybie online i jest widoczne dla każdego członka zespołu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nie dochodzi do przestojów w pracy spowodowanych niedostarczeniem plików osobie decyzyjnej. Praca w chmurze ułatwia również realizowanie zadań związanych z dużą liczbą grafik w jakości umożliwiającej wydruk, których przesyłanie na skrzynki pocztowe byłoby trudne i nieefektywne. Teraz możemy po prostu zapisać je na wirtualnym dysku i udostępnić wszystkim zainteresowanym osobom.

Czytaj także  Komu potrzebne są szkolenia z zarządzania?

Wirtualna komunikacja

Sprawna wymiana informacji jest kluczowa dla szybkiej i prawidłowej realizacji projektu, lecz w praktyce może ją zakłócać odległość pomiędzy poszczególnymi działami w firmie. Na szczęście istnieją komunikatory, które umożliwiają szybkie zamieszczanie komentarzy oraz prowadzenie rozmów w trybie konferencyjnym jednocześnie przez wszystkich członków zespołu. Co więcej, dzięki komunikatorom możemy przesyłać zdjęcia, instrukcje w PDF-ach oraz pliki pomocne przy wspólnym wypracowywaniu nowych rozwiązań. Sprawiają one, że komunikacja może odbywać się całkowicie zdalnie i obejmować pracowników obecnych w firmie oraz osoby jadące pociągiem na delegację lub znajdujące się w zagranicznym oddziale przedsiębiorstwa.

Wirtualne dyski oraz komunikatory sprawdzają się w każdej branży i mogą być stosowane nie tylko przez duże i średnie, ale również niewielkie firmy. Warto z nich korzystać – tym bardziej, że używanie wielu wirtualnych narzędzi nie wiąże się z koniecznością ponoszenia jakichkolwiek kosztów.