Dość często chcemy zwrócić zakupy w sklepie z wielu powodów; nieprzemyślanej decyzji, złego rozmiaru odzieży czy z powodu wybrakowania produktu. Często decydujemy się płacić kartą w sklepie, czy może ona utrudnić, a nawet uniemożliwić zwrot produktu?

 

Czy paragon jest potrzebny?

Paragon służy jedynie do potwierdzenia m.in. faktu że należny podatek od towaru lub usługi został naliczony. Jeśli jednak sprzedawca odmówi nam wydania paragonu, można powiadomić o tym Urząd Skarbowy, który zainteresuje się ta sprawą.

Paragon spełnia też swego rodzaju rolę praktyczną, ponieważ ułatwia klientowi późniejszą reklamację kupionego wcześniej towaru. Posiadając go ma się możliwość porównania cen oraz pewność, że nie zostało się oszukanym.

Zawarte na nim dane zawierają 

  • Informację o sprzedawcy
  • Datę zakupu
  • Rodzaj towaru i jego cenę
  • Podatek VAT

 

Kiedy przysługuje prawo do zwrotu?

Jeżeli towar został zakupiony w sklepie, a nie przez Internet czy telefon, sprzedawca ma prawo odmówić przyjęcia towaru, jeżeli jest on zgodny z umową, tj. został sprzedany w stanie, na który zgodziły się obie strony, ma właściwości, które zapewniał sprzedawca itd. Nawet, jeżeli zakup był dokonany kilka minut wcześniej.

Czytaj także  Czym różni się faktura od paragonu?

Prawo do zwrotu w ciągu 14 dni przysługuje tylko, gdy produkt został zakupiony poza lokalem przedsiębiorstwa, a więc przez Internet i telefon. Prawo to przysługuje również, jeżeli towar został odebrany w sklepie, ponieważ to sposób zawarcia umowy jest decydujący.

Nie przeszkadza to jednak sklepom samemu decydować o możliwości zwrotu produktu, o ile jest on bardziej korzystny dla klienta. I dlatego wiele sklepów oferuje 30 dniowy termin na zwrot zakupionego u nich towaru, a niektóre idą o krok dalej i proponują nawet rok, a czasami bezterminowy czas na zwrot (dotyczy to przeważnie sklepów budowlanych i odzieżowych).

Czy płatność kartą może utrudnić zwrot produktu

Płatność kartą może ułatFashion successful woman holding credit card and bags, shopping mallwić reklamację wadliwego towaru, gdyż wystarczy sam wydruk lub wyciąg z konta. Jednak w przypadku zwrotu produktu sytuacja już nie jest tak jasna. Tak naprawdę wszystko zależy od polityki sklepu. Często konieczne jest ponowne użycie terminala płatniczego, aby móc dokonać zwrotu pieniędzy przy wcześniejszej zapłacie kartą płatniczą. Oznacza to, że zwrot pieniędzy otrzyma jedynie posiadacz karty płatniczej, która została użyta przy płatności, a nie znajomy mający po drodze do sklepu. Niektóre sklepy pozwalają wybrać sposób zwrotu pieniędzy w formie przelewu lub gotówki, a jeszcze inne zwracają pieniądze tylko na kartę podarunkową.

 

Czytaj także  Bezpieczeństwo w przypadku kart płatniczych

Pieniądze za zwrot w sklepie powinny pojawić się na koncie w ciągu 14 dni roboczych, w praktyce zajmuje to znacznie krócej, i nie przekracza kilku dni. Sklepy odzieżowe doskonale zdają sobie sprawę, że wielu klientów kupuje wiele produktów na raz, aby na spokojnie przymierzyć je w domu dopasowując do reszty posiadanej przez siebie garderoby. Szybki zwrot pieniędzy do ukłon w stronę klienta a także zachęcenie do ponownych zakupów.

Podsumowując, jeżeli zwrotu chce dokonać osoba, która wcześniej dany towar zakupiła, płatność karta nie stanowi żadnego problemu i nie utrudnia samego zwrotu.