Usługi magazynowe

Sprawnie zarządzany magazyn ma niebagatelny wpływ na codzienne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Optymalnie zagospodarowana przestrzeń składowania pełni kluczową rolę zarówno w obiektach dla branży e-commerce, jak i centrach logistycznych, które zaopatrują sklepy stacjonarne. Pamiętajmy jednak, że nawet drobne z pozoru awarie mogą doprowadzić do poważnych strat finansowych czy wizerunkowych.

Co zrobić, aby ustrzec się problemów, związanych z awarią stosowanych systemów i wyposażenia? Najskuteczniejszym środkiem zaradczym jest cykliczny audyt magazynu, przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów.

Kiedy audyt magazynu okaże się niezbędny?

Podstawą prawną, która reguluje zasady kontroli wyposażenia magazynowego, jest norma PN-EN 15635, czyli Stalowe systemy składowania – Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania. Z dokumentu tego wynika, że w każdym magazynie powinien być wyznaczony pracownik na stanowisku PRSES, czyli osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo stosowanego wyposażenia magazynowego.

Jeśli przeprowadzony wewnętrznie audyt magazynu nie wykaże żadnych nieprawidłowości, kontrola ekspercka może mieć miejsce nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Warto pamiętać jednak, że w sytuacji, w której pracownik magazynu zaobserwuje pojawienie się usterki regału, jest on zobowiązany do poinformowania o tym osoby pełniącej funkcję PRSES. Uszkodzona konstrukcja powinna być wyłączona z użytku aż do momentu, w którym PRSES (lub wyznaczona przez niego osoba) przeprowadzi audyt magazynu, z którego zostanie sporządzony pisemny raport.

Czytaj także  Czym rożnią się drobnica międzynarodowa i krajowa?

Audyt magazynu czy przegląd ekspercki?

W sytuacji, gdy audyt magazynu wykazał poważne uszkodzenia, odpowiedzialny za bezpieczeństwo w magazynie pracownik jest zobligowany do zamówienia przeglądu eksperckiego. Usługi tego typu świadczą przede wszystkim firmy specjalizujące się w produkcji regałów. Ekspert przeprowadza oględziny i sporządza raport, zawierający wszystkie zastrzeżenia na temat stanu regałów i zalecenia na temat zakresu napraw.

Czym sugerować się przy szukaniu firmy, która przeprowadzi dla nas ekspercki audyt magazynu? Warto zdecydować się na markę, która zapewni możliwie najkrótszy czas dostawy wymaganych komponentów i zagwarantują komplet niezbędnych prac serwisowych i naprawczych. Należy również upewnić się, że każda przeprowadzona zmiana została przeprowadzona z uwzględnieniem zaleceń producenta i zostanie potwierdzona poprzez wystawienie odrębnego dokumentu.

Postaw na współpracę z Nedcon Silesia

Szukasz firmy, która przeprowadzi dla Ciebie profesjonalny audyt magazynu? Chciałbyś przeszkolić swoich pracowników w zakresie wewnętrznego nadzoru i kontroli regałów wysokiego składowania w magazynie? Już dziś skontaktuj się ze specjalistami marki Nedcon Silesia – doświadczonej firmy, mającej na swym koncie ponad 1000 realizacji w zakresie projektowania i wyposażania magazynów dla największych firm w Polsce. Przekonaj się, że ekspercki audyt magazynu to inwestycja, która przyniesie Ci długofalowe oszczędności.

Dodaj komentarz