Płatności kartą jak i gotówką mają swoje wady i zalety. Jednak żyjemy w czasach cyfryzacji i płatność kartą staje się nie tylko coraz popularniejsza, ale przede wszystkim wygodniejsza. Czy z tego powodu warto rezygnować z gotówki?

 

Zalety noszenia ze sobą gotówki

Pieniądz fizyczny jest jednym z najstarszych form płatności za towary i usługi. Wcześniej jedynie w formie kruszcu jak brąz czy żelazo, a potem w formie banknotów jako ewolucja weksli. Po dzisiejszy dzień chętnie widziana jest w portfelu przez niemal każdego.

Posiadanie przy sobie gotówki minimalizuje ryzyko niekontrolowanych i niechcianych wydatków z jednego prostego powodu: wiemy dokładnie ile posiada się pieniędzy. Z tego też powodu ma się lepszą kontrolę wydatków, gdyż nie kupi się więcej, niż na ile stać nas w danym momencie.

Gotówka może też uratować sytuację w przypadku nagłego odcięcia od pieniędzy w banku, np. w wyniku awarii serwera, co miało miejsce w zeszłym roku w kilku bankach w Polsce. To także szansa na zwiększenie swojego bezpieczeństwa finansowego w przypadku nagłego kryzysu, na wzór Grecji w ostatnich latach, kiedy to banki wprowadziły limity wypłat z bankomatu, by następnie całkowicie zablokować dostęp do pieniędzy na rachunku klienta.

Mając przy sobie gotówkę można wspomóc żebrzących, dać napiwek w restauracji czy w szybki sposób kupić spontanicznie kwiaty dziewczynie od miejscowego sprzedawcy.

Czytaj także  Ile kosztuje skorzystanie z pomocy detektywa? Nie jest to tajemnica! Dowiedz się więcej

 

Dlaczego warto więc zaufać kartom płatniczym

NajwiększCredit card online shopping paymenta korzyść kart przeważająca nad gotówką to niemal stały dostęp do pieniędzy w koncie. Nie trzeba martwić się o to, czy w sklepie nie zabraknie gotówki przy kasie. Można także zminimalizować ryzyko kradzieży z kont za pomocą ustalenia limitu transakcji w banku, a także jej ubezpieczenie.

Płatność kartą płatniczą to przede wszystkim wygoda. Wystarczy tylko przyłożyć kartę do terminala POS (w przypadku kart zbliżeniowych), aby dokonać zapłaty. Jest to także najbezpieczniejszy ze sposobów na płatność za droższe towary np. sprzęt RTV czy AGD. Mając przy sobie kartę nie trzeba trzymać przy sobie dużej sumy gotówki i narażać się na kradzież.

Gdy płaci się kartą na rachunku banku można podejrzeć wszystkie transakcje, co jest pomocne przy ustaleniu planu domowego budżetu. Wie się dokładnie ile i za co się zapłaciło danego dnia oraz można rozplanować kolejne. Dodatkowo mając potwierdzenie zapłaty na rachunku nie trzeba martwić się o paragon, gdyż sprzedawca musi przyjąć reklamację na podstawie wydruku z banku lub karty.

Nieocenioną korzyścią jest także to, że wiele sklepów podpisało umowę z bankami, na skutek której za płatności kartą zostanie zwrócona na konto część wydanych pieniędzy za usługę lub towar, albo zostanie uzyskany kilkuprocentowy rabat naliczony przy kasie.

Czytaj także  Plik JPK – co powinieneś o tym wiedzieć?

 

Korzystaj z obu form płatności

Najlepszą praktyką jest korzystanie z obu form płatności. Codzienne niewielkie wydatki warto opłacać kartą płatniczą, jednak w razie czego należy mieć przy sobie gotówkę, która pozwoli unikać niechcianej sytuacji przy kasie. Jak już wspomnieliśmy wyżej, gotówka umożliwi także płatność w miejscach, gdzie karta nie jest akceptowana. Nie trzeba będzie tracić czasu na poszukiwania bankomatu. Karta płatnicza to jednak stały dostęp do pieniędzy, a także większa wygoda, aniżeli gotówka.