Kiedyś pieniądze trzymaliśmy w domu, a pensję i inne uposażenia (np. stypendium) odbieraliśmy w kasie. Obecnie rzadko obracamy gotówką, a pracodawca przelewa nam pieniądze na konto osobiste. Bankom zależy na tym, by mieć jak najwięcej klientów, gdyż jest to podstawą ich opłacalnej działalności, więc by zachęcić do skorzystania właśnie z ich oferty, dodają do kont wiele nowoczesnych funkcji. Jak wybrać dobrą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to ROR czyli inaczej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Kilka lat temu konta, gdy mniej osób miało taki produkt, konta oprocentowane i były jednym z podstawowych instrumentów oszczędnościowych. Obecnie służą przede wszystkim do otrzymywania wynagrodzenia, emerytury, renty oraz innych dochodów. Wraz z rozwojem bankowości internetowej oraz mobilnej, rachunki bankowe wykorzystywane są do wygodnych płatności za rachunki (czynsz, media), zakupów w sieci i inwestowania. Właściwie większość spraw załatwiamy samodzielnie, przez internet, za pośrednictwem bankowości internetowej, a sprawy z bankiem omawiamy z pracownikiem infolinii. Zdarza się również, że w ogóle nie odwiedzamy siedziby instytucji, gdyż wszelkie umowy podpisujemy w domu, a kurier zawozi je do banku.

Dodatki do konta osobistego

W zestawie z kontem osobistym otrzymujemy również kartę debetową umożliwiającą wykonywanie płatności bezgotówkowych do wysokości salda naszego konta. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe zazwyczaj mają zerowe lub bardzo niskie oprocentowanie, więc nie opłaca się przechowywać na nich pieniędzy, które mogą stanowić nasze oszczędności. W nowoczesnych kontach jest jednak możliwe bezproblemowego założenia konta oszczędnościowego, które będzie powiązane z naszym rachunkiem bazowym. Kiedy na koncie zgromadzimy większą sumę, po prostu przelewamy ją na oszczędnościowy produkt.

Czytaj także  Utylizacja starych dyskietek

Gdzie najlepiej założyć konto osobiste i co brać pod uwagę?

Obecnie otwarcie konta osobistego jest bardzo łatwą i szybką operacją. Możemy to zrobić przez internet bez wychodzenia z domu, a umowa i karta zostanie do nas wysłana kurierem. Przed wyborem jednej z ofert, przeczytajmy kilka propozycji. Wybierzmy bank, który ma placówkę blisko naszego miejsca zamieszkania, co ułatwi nam życie, gdy trzeba będzie podpisać jakieś dokumenty.

Wiele banków oferuje całkowicie bezpłatne prowadzenie konta osobistego, a by móc skorzystać z takiej usługi, trzeba tylko spełnić kilka warunków. Czasem potrzebna jest jedna transakcja bezgotówkowa miesięcznie (przy użyciu karty debetowej), a w innym banku trzeba opłacić kartą rachunki sklepowe powyżej pewnej kwoty. Najlepsze konta oferują nie tylko darmowe przelewy, ale i inne udogodnienia, np. bezpłatne karty debetowe czy zwolnienie z prowizji przy wypłacie gotówki z obcych bankomatów. Bankowość elektroniczna pozwala także na oszczędność czasu, gdyż nie musimy planować wyprawy do oddziału banku, by założyć lokatę, wziąć kredyt czy wykonać zwykły przelew.

Nowoczesne konto osobiste ma tak dużo funkcji, że zastępuje wiele innych produktów. Wystarczy tylko dobrze zapoznać się z ofertą, by bezpłatnie robić przelewy i pobierać pieniądze z rachunku.