digital-marketing

Nauka SEO z pewnością do najłatwiejszych nie należy, jednak przy odrobinie samozaparcia i cierpliwości można zdziałać naprawdę wiele. Kluczowy jest tu na pewno czas, który możemy poświecić, aby się czegoś dowiedzieć. Jeśli już więc zdecydowałeś się na to, aby zacząć przygodę z pozycjonowaniem stron, masz kilka możliwości:

Źródła wiedzy o SEO

Naukę SEO polecam zacząć od wskazówek dla webmasterów oferowanych przez Google. Bo gdzie, jak nie tam poznać zasady dotyczące optymalizacji stron internetowych? ? Oprócz tego polecam blog o pozycjonowaniu. Często tego typu blogi dostarczają więcej informacji, niż publikacje książkowe, które mogą zawierać przestarzałe informacje. Z zagranicznych źródeł warto znać:

  • searchengineland.com
  • seroundtable.com
  • twitter.com/searchliaison
  • ahrefs.com/blog/

no i oczywiście

webmasters.googleblog.com – czyli oficjalny blog od Google dla webmasterów. To właśnie tutaj znajdziesz informacje o nowych narzędziach, zmianach, czynnikach rankingowych itd.

Kurs SEO

Jeśli pieniądze nie grają dla Ciebie pierwszoplanowej roli, polecam płatny kurs  SEO. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaki poziom zaawansowania obejmuje dany kurs. Żeby jak najwięcej wynieść z takiego kursu trzeba jednak mieć jakąś podstawową wiedzę.

Prowadzenie własnego bloga

Jeśli nie masz jeszcze swojego bloga, to czas to zmienić! Własna strona internetowa to świetny poligon doświadczalny dla osób, które chcą zająć się tematyką SEO. To właśnie z tego źródła dowiesz się jakie techniki działają, a których należy bezwzględnie unikać. Jeśli nie masz pomysłu na tematykę bloga, nie szkodzi! Nie musisz się przecież znać na wszystkim. Zaangażuj osoby, które są specjalistami w danej branży i dostarczą ciekawy content. Przy odrobinie szczęścia i małym nakładem finansowym uda Ci się stworzyć stronę przydatną dla użytkowników, a Ty będziesz gromadził bezcenne doświadczenie.

Czytaj także  Szybkie, ale czy tanie wysyłki kurierskie?

Poznawaj narzędzia

Poznawaj jak najwięcej narzędzi. Podstawą jest oczywiście Google Search Console i Google Analytics. Darmowych narzędzi jest jednak więcej, polecam przede wszystkim:

  • Screaming Frog
  • Siteliner
  • Xenu
  • Web Archive
  • Page Speed Insight
  • Wtyczki do Chrome (Link Redirect Trace, Web Developer, Scraper i inne)

Gdy tylko oswoisz się z darmowymi narzędziami możesz przejść na wyższy poziom wtajemniczenia i wypróbować te płatne: Ahrefs, Majestic, Semstorm, Deep Crawl itd.

Udzielaj się na forach i grupach

Zadawaj pytania na grupach i forach poświęconych tematyce SEO. Oczywiście może się zdarzyć, że część osób będzie żartować z Twojego braku doświadczenia. Przy odrobinie szczęścia uzyskasz jednak wartościowy feedback, a przecież właśnie o to chodzi, co nie? ?

Bezpłatny/płatny  staż w agencji

Ostatnim krokiem, który polecam wykonać, to zacząć staż w agencji zajmującej się optymalizacją stron internetowych. To właśnie tam zdobędziesz największe doświadczenie, które później wykorzystasz do samodzielnej pracy nad projektami.