Przesyłki drobnicowe

Współcześnie fracht morski to jedna z najważniejszych alternatyw do przewożenia różnego rodzaju towarów w odróżnieniu od tradycyjnej metody tj. drogi lądowej. Niemniej należy pamiętać, że szeroko pojęty transport morski rządzi się własnymi zasadami. Zgodnie z tym nie wszystkie rodzaje towarów mogą być przewożone z wykorzystaniem tej metody. Zatem jakie towary można przewozić transportem morskim i kiedy warto się na niego zdecydować?

Fracht morski – jaki rodzaj towarów jest transportowany?

Niektóre z ładunków, jakie przewożone są drogą morską, wymagają zastosowania specjalnych statków. Powszechnie kojarzone i popularne masowce wykorzystywane są głównie do transportowania suchych ładunków, które zapakowywane są luzem. Przykładami takich towarów są: węgiel, ruda żelaza, nawozy mineralne, zboże oraz stal. Niemniej towary drobnicowe, także cieszą się dużym zainteresowaniem pośród firm transportowych. Mowa tutaj o takich produktach, które można zapakować do skrzyń, beczek lub worków. Innym rodzaj środków transportu stanowią kontenerowce, które jak sama nazwa mówi, wykorzystywane są do przewożenia różnego rodzaju towarów zamkniętych w kontenerach. Z kolei wszelkie materiały płynne m.in. oleje czy ropa naftowa przewożone są za pomocą specjalistycznych tankowców. Należy zaznaczyć, że fracht morski jest obecnie jedną z bardzo rozbudowanych gałęzi usługowych, która oferuje szerokie możliwości przewożenia towarów. W zasadzie można powiedzieć, że za pośrednictwem drogi morskiej można obecnie przetransportować niemal każde towary.

Czytaj także  Fulfilment - jakie korzyści zapewnia e-commerce?

Fracht morski – kiedy go najlepiej stosować?

Transport morski kojarzy się ludziom przede wszystkim z przewożeniem ogromnych ładunków. Oczywiście jest to trafne skojarzenie, ponieważ takowe najłatwiej przetransportować przez ocean. Poza tym taka metoda jest najtańsza i najbardziej efektywna. Nowoczesne floty znajdujące się na wyposażeniu transportu morskiego oferują ogromne możliwości, także w ramach zróżnicowania przewożonych ładunków. W ramach korzystania z frachtu morskiego jako metody transportowania ładunków zaleca się szczególną uwagę na produkty, które charakteryzują się krótkim terminem ważności. W niektórych sytuacjach także nie ma możliwości skutecznego zabezpieczenia towarów, które wymagają ściślejszych zabezpieczeń.

Transport morski – co jeszcze warto wiedzieć?

Przewożenie ładunków drogą morską odbywa się pomiędzy portami. Jak w każdym rodzaju transportu, tak samo przy wykorzystaniu transportowania ładunków droga morską uiszczać należy odpowiednie opłaty celne. Niemniej za wszelkie opłaty zawsze odpowiadają dostawcy.

Inna ważna kwestia to również odpowiednie zabezpieczenie towarów, gdzie  w momencie przyjęcia przesyłki, klient otrzymuje list przewozowy, który oznacza, iż odpowiedzialność za przewożony towar spoczywa bezpośrednio na importerze.

Ponadto transport morski bywa bardzo nieprzewidywalny, a obsługa statków często nie ma większego wpływu na potencjalne opóźnienia, o czym każdy z klientów powinien pamiętać.

Dodaj komentarz