Bardzo istotną sprawą dla każdej osoby prowadzącej własną firmę, jest zadbanie o odpowiednie rozliczenia podatkowe. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca musi sporządzać i dostarczać urzędowi skarbowemu zeznania, rozliczenia oraz inne dokumenty co miesiąc lub co kwartał. Oprócz przesyłania standardowych dokumentów, istotne jest, aby przedsiębiorcy wysyłali do skarbówki JPK.
JPK to nic innego jak skrócona nazwa specjalnego Jednolitego Pliku Kontrolnego, w którym znajdują się wszystkie istotne, szczegółowe informacje podatkowe związane z danym przedsiębiorstwem. Pliki takie pozwalają urzędom skarbowym na łatwe pozyskiwanie informacji związanych ze sprzedażą, dochodami oraz kontrahentami danego podatnika. Innymi słowy plik JPK znacznie ułatwia kontrolę i pracę organów państwowych odpowiedzialnych za sprawy podatkowe.
Pliki JPK – jak sobie z nimi radzić?
Spora grupa przedsiębiorców nadal nie wie na czym polega idea JPK i jak taki plik wygenerować oraz wysłać do urzędu skarbowego. Na szczęście procedura jest bardzo prosta. Współczesne programy i aplikacje księgowe oferują możliwość wygenerowania takiego pliku w oparciu o dokumenty przychodowe i kosztowe wprowadzone do systemu przez przedsiębiorcę. Oprócz tego programy takie wysyłają plik JPK do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Inną możliwością dla przedsiębiorcy jest skorzystanie ze specjalnej bramki on-line, dzięki której mogą oni wysłać plik JPK do urzędu skarbowego. Wystarczy pobrać plik wygenerowany przez program księgowy i dodać go jako załącznik we wspomnianej bramce. Niezależnie od tego czy plik JPK został wysłany przez program czy przez bramkę internetową, na końcu całego procesu, generowane jest urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Dobrze jest wydrukować i zachować dokument, ponieważ on stanowi dowód wysłania pliku JPK do urzędu skarbowego w sposób prawidłowy.
Typy plików JPK
Jako plik JPK należy rozumieć szerszą formułę, na którą składają się różne moduły. Podstawowym i najpopularniejszym rodzajem jednolitego pliku kontrolnego jest JPK VAT związany z ewidencją zakupów i sprzedaży. Oprócz pliku JPK_VAT dostępne są inne rodzaje plików JPK, które są przedstawione poniżej.
• JPK_KR – dotyczą ksiąg rachunkowych,
• JPK_MAG – plik magazynowy,
• JPK_WB – plik dotyczący wyciągu bankowego,
• JPK_VAT – ewidencja zakupu i sprzedaży VAT,
• JPK_FA – plik obejmujący faktury VAT,
• JPK_EWP – plik ewidencji przychodów,
• JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów.
Zależnie od rodzaju i wielkości firmy, przedsiębiorca musi przekazać do urzędu skarbowego właściwy plik JPK. W zależności od typu wymaganego pliku, należy go przesyłać co miesiąc lub co kwartał. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji mającej formę takiego pliku. Dodatkowo plik taki wysyła się do urzędu skarbowego na każde jego wezwanie.
Czy można znaleźć jakąś pomoc?
Na szczęście na rynku dostępne są różne darmowe i płatne programy księgowe, które obsługują plik JPK i sprawy z nim związane. Warto więc poszukać takich aplikacji. Najlepsze są płatne programy oferowane i nadzorowane przez biura rachunkowe.
Dowiedz się więcej: https://reset2.pl/oferta/standard/r2faktury