Idea DIY stała się w Polsce coraz bardziej popularna wraz z co raz szerszą ekspansją marketów budowlanych i większą dostępnością wszelkiej maści materiałów oraz akcesoriów budowlanych.

Chwytliwy slogan reklamowy „bycia bohaterem we własnym domu” zastąpił hasło Adama Słodowego „zrób to sam” (co dość pejoratywnie kojarzyło się z PRL-em i było raczej sposobem na brak wszystkiego w sklepach), a w dodatku idealnie współgrał z maksymą naszych dziadków i ojców, że wszak „Polak potrafi”. Nie umniejszając ważnej roli fachowców od wszelkiego rodzaju napraw i remontów sama idea jest jak najbardziej pozytywna. Przecież nawet samodzielne klejenie tapety to olbrzymia satysfakcja zwłaszcza, gdy dotąd nasze domowe prace ograniczały się do włożenia tabletki do zmywarki, czy przetkania WC za pomocą środka czyszczącego.

W poniższym tekście skupimy się na klejeniu? Dlaczego akurat na tym? Ponieważ współczesne kleje potrafią zastąpić tradycyjne zbijanie gwoździami i skręcanie śrubami, a w dodatku dają wręcz nieograniczone możliwości łączenia ze sobą najróżniejszych materiałów. Oprócz tego są niedrogie i proste w aplikacji, co sprawia, że każdy z nas może być „bohaterem we własnym domu”.

Kleje uniwersalne dla każdego

Współczesna technologia pozwala stworzyć kleje potrafiące połączyć najróżniejsze materiały. Klejona jest stal, plastik, szkło i drewno. Za pomocą kleju naprawia się zepsute maszyny, spaja materiały budowlane, a nawet wielkie i ciężkie konstrukcje jak mosty, czy kadłuby samolotów oraz statków. Dzisiejsze spoiwa wydają się nie mieć ograniczeń, co jest niezwykle przydatne w trakcie domowych napraw czy remontów. Pęknięte lustro lub szyba nie zawsze musi oznaczać zakup nowego.

Czytaj także  Dowiedz się, jak możesz dyskretnie zdobyć informacje

Nowoczesne kleje do szkła pomogą także naprawić ulubiony serwis po babci, lub łącząc je z metalem stworzyć oryginalną ozdobę, czy nietypowy prezent dla zwariowanego przyjaciela. Jednak największą zaletą klejów uniwersalnych jest ich wszechstronność oraz wspomniana wygoda użytkowania. Za pomocą jednej tubki możemy przykleić płytki, naprawić chwiejące się krzesło, a nawet w przypadku niektórych produktów zreperować i uszczelnić elementy armatury łazienkowej czy kuchennej. Dzięki swojej elastyczności i odporności na warunki atmosferyczne są doskonałym sposobem  na większe i mniejsze naprawy na zewnątrz – podkleimy za ich pomocą elewację, czy połączymy złamaną pergolę lub zgruchotaną donicę.

Specjalne kleje dla specjalnych zadań

Jeśli jednak planujemy bardziej profesjonalne prace warto zaopatrzyć się w klej przeznaczony do tworzywa, które mamy zamiar obrabiać. Przy własnoręcznym projektowaniu i wykonywaniu drewnianych mebli ogrodowych warto stosować spoiwa skierowane do tego typu materiału, jak kleje wikolowe typu D4 będące odporne na działanie wody. Oczywiście przy wyżej wymienionej pracy powinniśmy się także zaopatrzyć w odpowiednie impregnaty, które pozwolą przez długi czas cieszyć się własnoręcznie wykonanymi elementami architektury ogrodowej. To samo dotyczy elementów drewnianych, które będziemy wykorzystywać wewnątrz – tutaj niezawodne będą kleje poliuretanowe, które charakteryzuje duża wytrzymałość stworzonych spoin, co jest szczególnie ważne przy naprawach drewnianych schodów i balustrad. Oczywiście na sklepowych półkach znajdziemy też specjalistyczne kleje do plastiku, papieru i tektury, czy szkła oraz metalu. Wszystko zależy od rodzaju pracy czy naprawy, którą mamy zamiar wykonać. Niektóre kleje uniwersalne mogą odbarwić lub po prostu zniszczyć jeden z łączonych materiałów, dlatego zawsze czytajmy informacje od producenta, a w przypadku braku pewności po prostu spytajmy sprzedawcę – w końcu „bycia bohaterem własnego domu” też trzeba się nauczyć.

Czytaj także  Wykorzystanie klejów termotopliwych w produkcji filtrów.