Wybór oprogramowania ułatwiającego prowadzenie firmy jest ogromny, a w ofercie producentów znajdziemy zarówno klasyczne programy desktopowe, jak i nowoczesne aplikacje sieciowe uruchamiane w przeglądarce internetowej. Jeśli prowadzimy sklep, przyda się program magazynowy oraz taki do wystawiania faktur i rachunków.

Jakie pogramy są przydatne? Program magazynowy i do wystawiania faktur

W każdej firmie przyda się prosty program do fakturowania. Jeden z podstawowych programów pozwala na obsługę wielu firm własnych, możliwość zdefiniowania kont dla wielu użytkowników oraz opcja instalacji programu na kilku stanowiskach komputerowych. Aplikacja obsługuje czytniki kodów kreskowych oraz pozwala na drukowanie na fakturze kodów QR do szybkich płatności mobilnych za pomocą smartfonu. Taki pogram może pobrać w wersji darmowej, co pozwala na wystawienie wystawić do 15 faktur i 15 rachunków miesięcznie. Inny darmowy program, który można pobrać wraz z programem magazynowym, umożliwia wystawianie wszystkich rodzajów faktur i rachunków, w tym dokumentów pro forma, faktur krajowych, eksportowych, zaliczkowych, VAT-UE i VAT-marża. Ta ostatnia wykorzystywana jest m.in. przez właścicieli komisów samochodowych i osoby handlujące telefonami komórkowymi. Jeśli pobierzmy taką aplikację, będziemy mogli przygotować faktury na usługi budowlane i transportowe, które uwzględniają moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy VAT, tj. datę otrzymania płatności, nie później jednak niż 30 dni od daty sprzedaży.

Czytaj także  Najnowsze trendy w elektronice użytkowej: jakie produkty warto mieć na radarze?

Dodatkowe funkcje programu to proste narzędzia do analiz (zestawienia, raporty), moduł kalendarza oraz moduł CRM do gromadzenia informacji o kontaktach z klientami.

Jaki jest najlepszy program magazynowy? Wybieramy program księgowy

Dla osób prowadzących jednoosobową działalność przeznaczony jest program, który pomoże samodzielnie poprowadzić księgowość firmy. Nie jest to trudne, gdyż na podstawie wpisów w Księdze Przychodów i Rozchodów, program automatycznie wyliczy należny podatek dochodowy i wygeneruje odpowiednie deklaracje. Ma wbudowane rejestry sprzedaży i zakupów VAT, moduł fakturowania z opcją wystawiania dokumentów sprzedaży w języku angielskim i niemieckim oraz narzędzia do rejestrowania przebiegu pojazdów i wyposażenia firmy. W programie można też stworzyć wzór planu kont, który umożliwia segregowanie dokumentów kosztowych oraz sprzedażowych. Dzięki temu szybko i skutecznie odnajdziemy potrzebne informacje, bez konieczności żmudnego przeglądania stosu dokumentów. Do tego programu dołączony jest także program magazynowy, który umożliwia prowadzenie gospodarki magazynowej z opcją definiowania do sześciu cen sprzedaży każdego z towarów lub usług. Moduł ten pozwala na śledzenie stanów magazynowych, przeglądanie historii przyjęć i wydań oraz wykonanie spisu z natury, aby stwierdzić, czy mamy braki czy nadwyżki w magazynie.

Oprogramowanie przydatne do prowadzenia firmy działa na dowolnym komputerze w biurze i możemy z niego swobodnie korzystać. Zainstalujmy program magazynowy, księgowy i fakturowy, by sprawnie prowadzić działalność.

Czytaj także  Dowiedz się, jak możesz dyskretnie zdobyć informacje