Papier biurowy

Trudno wyobrazić sobie wykonywania codziennych obowiązków w biurze, bez odpowiednich akcesoriów. Na pewno nie może zabraknąć drukarki, komputera oraz papieru biurowego. Jakie są rodzaje papieru biurowego? Czym się kierować podczas jego wyboru?

Na co zwrócić uwagę, wybierając papier biurowy?

Wybór papieru biurowego wcale nie jest taką łatwą sprawą, jak początkowo może się wydawać. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę wiele istotnych elementów, takich jak stopień bieli, klasa papieru, gramatura oraz rozmiar. Najwyższa klasa papieru jest oznaczona literą A, taki papier ma gładką powierzchnię oraz wysoki poziom bieli. Papier oznaczony literą B jest nieco gorszej jakości, ale na pierwszy rzut oka nie widać różnicy między papierem klasy A i B. Papier klasy C to papier ekonomiczny, a więc najtańszy. Zazwyczaj przybiera on szarawą barwę. Warto zwrócić uwagę na to, jaką gramaturę ma papier biurowy (https://www.pasazbiurowy.pl/Papiery-biurowe-1356-k). Grubszy papier jest bardziej wytrzymały, zazwyczaj spotyka się papiery do drukarki o gramaturze 80 g/m2. Oczywiście dużo zależy od zaleceń producenta danej drukarki. Na przykład producenci drukarek laserowych zalecają papier o minimalnej gramaturze 90 g/ m2.

Na pewno należy zwrócić uwagę również na rozmiar papieru. Najpopularniejszy jest papier A4, czyli 210 x 297 mm, ale są także inne rozmiary.
Kolejną rzeczą jest stopień bieli, który obecnie jest określany w skali ICA o zakresie od 140 do 170. Wśród najpopularniejszych, ogólnodostępnych papierów do drukarek znajdziemy takie o skali bieli 153-168. Jest to papier, który możemy najczęściej spotkać w punktach ksero. Papier o największej skali biali to dobry wybór, gdy chcemy wydrukować ważne dokumenty, na przykład zaopatrzone w logo firmy. Gdy drukujemy faktury lub umowy, to w zupełności wystarczy papier biurowy klasy B. Ważne jest to, aby papier dobrać do swoich indywidualnych potrzeb.

Czytaj także  Dziś każdy ma konto osobiste. Sprawdź zalety posiadania tego produktu finansowego

Jakie są rodzaje papierów do drukarek?

Do najbardziej popularnych papierów biurowych należy papier w formacie A4. Jest on przeznaczony zarówno do drukarek laserowych, jak i atramentowych. Cechuje go dobra wytrzymałość, dlatego doskonale sprawdzi się do wydruku dokumentów, referatów, faktur itp. papier biurowy A4 można zadrukować dwustronnie, dlatego jest tak bardzo uniwersalny.

Na rynku można znaleźć także papier HP Advanced Photo przeznaczony przede wszystkim do drukowania zdjęć wysokiej jakości. W tym wypadku można liczyć na intensywne kolory, dokładność oraz bogactwo szczegółów. Wydrukowane zdjęcia bardzo szybko schną, można wybrać dowolny format i gramaturę.

Można wyróżnić oczywiście także papiery wielkoformatowe np. papiery atramentowe, papiery kserograficzne, papiery techniczne i wiele innych. Są przeznaczone do wykonywania wydruków wielkoformatowych, cechuje je piękne zestawienie barw, dają możliwość tworzenia nasyconych, intensywnych rysunków technicznych.

Jak widać, wybór papierów biurowych jest duży, dlatego bez wątpienia będziemy w stanie znaleźć taki, który spełni nasze oczekiwania i potrzeby.

Dodaj komentarz