Poczta Polska

Wraz z wejściem do Unii Europejskiej rynek przesyłek w Polsce zaczął przeżywać prawdziwy rozkwit. Nie oznacza to oczywiście, że wcześniej nie działały tutaj zagraniczne firmy spedytorskie, jednakże przynależność do Unii otworzyła zupełnie nowe możliwości, a co za tym idzie coraz częściej niejeden z przedsiębiorców zmuszony został do korzystania z usług firm kurierskich. Wielu z tych, którzy stawiali pierwsze kroki na olbrzymim rynku europejskim, zaczęło się zastanawiać jak zamówić kuriera, który będzie w stanie dostarczyć przesyłkę dalej, niż tylko sąsiednie województwo.

Wielki monopolista

Poczta Polska przespała wejście naszego kraju do Unii i właściwie oddała bez walki olbrzymi rynek przesyłek międzynarodowych. Trzeba tutaj sprawiedliwie dodać, że w odróżnieniu od wywodzących się z zagranicy konkurentów, musiała zmierzyć się z niezbędną restrukturyzacją oraz przemodelowaniem biznesu nastawionego dotąd na rynek krajowy i skupiony na sieci punktów, gdzie można było nadać list lub paczkę. Dziś Poczta próbuje znaleźć swoje miejsce również w sektorze spedycji międzynarodowej, jednakże jest tutaj bardzo ciasno, a konkurencja jest olbrzymia. O ile poza kilkoma próbami przejęcia rynku usług listowych (InPost) jest tutaj nadal niemalże monopolistą, to rynki zagraniczne pozostają nadal poza jej zasięgiem i chyba nawet przestały budzić zainteresowanie. Postanowiono jednak spróbować sił w przesyłkach krajowych i dziś, gdy zastanawiamy się, jak zamówić kuriera, nie możemy nie sprawdzić również oferty Poczty Polskiej.

Czytaj także  Co zalicza się do towarów drobnicowych?

Oni konkurują – my korzystamy

Na dynamicznym i niezwykle konkurencyjnym rynku usług kurierskich zwycięzcą zawsze jest Klient. Mnogość ofert pozwala dobrać usługodawcę najlepiej dobranego do naszych potrzeb. Więc, gdy nie wiemy jak zamówić kuriera, wystarczy wejść na stronę DHL, DPD, UPS czy wspomnianej wyżej Poczty, i od razu rzuca się w oczy numer telefonu do Biura Obsługi Klienta czy live chat z konsultantem on-line. Oczywiście istnieje również olbrzymia ilość mniejszych firm, które często oferują ceny o wiele przystępniejsze niż najwięksi gracze, jednak paleta ich usług jest również skromniejsza. Ale jeśli potrzebujemy kuriera do lokalnych dostaw, to warto przyjrzeć się właśnie tym mniejszym firmom spedycyjnym, ponieważ mogą w zupełności zaspokoić nasze wymagania. Spośród dużych firm kurierskich na tle konkurencji wyróżnia się InPost, który oferuje unikalną na skalę europejską sieć własnych Paczkomatów, będących świetną alternatywą dla osób, które mogą mieć problem z czekaniem na kuriera. W tym przypadku kurier dostarcza przesyłkę do wybranego wcześniej przez nas Paczkomatu, z którego możemy odebrać ją sami w ciągu kilku dni o dowolnej porze.

Nadawca – Odbiorca

Kluczową sprawą jest, którą z wyżej wymienionych stron jesteśmy. Wiele sklepów internetowych czy sprzedawców na Allegro pozwala Klientom wybrać spośród kliku dostawców, którzy oprócz tego, że różnią się ceną i czasem realizacji usługi, posiadają w swojej ofercie unikatowe opcje dostawy, jak choćby wspomniane wcześniej Paczkomaty.

Czytaj także  Usługi magazynowe dla różnych branż: Indywidualne podejście i dostosowane rozwiązania