Z usług kurierskich mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i właściciele małych, średnich i dużych firm. Przedsiębiorstwa mają ten przywilej, że mogą nawiązać z firmą kurierską współpracę i mieć naprawdę tanie wysyłki kurierskie. Dla większości ludzi korzystających z usługi kuriera liczy się przede wszystkim szybkość z jaką paczka trafia do odbiory oraz jej koszt. Aby wybrać firmę kurierską, która najbardziej się opłaca, warto porównać ceny różnych kurierów i sprawdzić jaki czas dostarczenia sobie zastrzegają.

Od czego zależy cena wysyłki kurierskiej?

To czy firma może zapewnić tanie wysyłki kurierskie w dużym stopniu zależy od kilku ważnych czynników oraz także od właściwości paczki.

Pierwszym i chyba najważniejszym z nich jest waga i rozmiar nadawanej przesyłki. Niestety, im wysyłany przedmiot jest cięższy i większy, tym koszt będzie wzrastał. Większość firm ustaliła ramy, w którym można znaleźć zależność ceny od wagi i wymiaru wysyłanego przedmiotu. Nie płaci się bowiem za każdy gram, tylko za ramę w której mieści się dana waga np. przesyłka do 5 kg może kosztować 12 zł, przesyłka od 5 kg do 15 kg – 16 zł, natomiast przesyłka od 15 kg do 30 kg już 22 zł.

Czytaj także  5 powodów, żeby zdecydować się na założenie lokaty inwestycyjnej

Innym czynnikiem, który kształtuje cenę paczki jest jej rodzaj. Nadawać można zarówno listy, jaki i paczki oraz palety. Te pierwsze są najmniejsze, dlatego również kosztują mniej niż palety i paczki. Za palety trzeba jednak więcej zapłacić z prostego powodu – są cięższe i zajmują więcej miejsca.

Ważnym aspektem jest to w jakie miejsce wysyłana jest dana paczka. Niektórzy kurierzy dostarczają przesyłki nawet za granice kraju. Oczywistym jest, że taka wysyłka jest wówczas droższa, szczególnie jeżeli klient chce dostarczyć paczkę na inny kontynent.

Dodatkowe koszta łączą się również z nadobowiązkowymi usługami z których klienci także mogą korzystać. Są nimi przede wszystkim dodatkowe ubezpieczania paczki oraz możliwość wysłania przesyłki za pobraniem. Takie ubezpieczenie daje klientom większą pewność na to, że ich przesyłka będzie bezpieczna i dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Sprawdza się to przede wszystkim przy wysyłce droższych lub ważniejszych przedmiotów. Możliwość wysyłki za pobraniem polega na tym, że odbiorca może za dany przedmiot zapłacić dopiero, gdy kurier dostarczy mu paczkę.

Szybkie przesyłki kurierskie

Jak szybkiej usługi można spodziewać się od kuriera?

Przeważnie klienci muszą czekać na paczkę od kuriera od 1 do 2 dni. Oczywiście tanie wysyłki kurierskie będą szły nieco dłużej. Wiadomym jest także, że im usługa zostanie szybciej dokonana tym będzie droższa. Nie ma więc sensu liczyć na to, że szybka wysyłka będzie stosunkowo tania. Jest to możliwe tylko w przypadku firm kurierskich mniej popularnych, które są równocześnie mniej pewne oraz w mniejszym stopniu bezpieczne. Spora liczba kurierów oferuje również tzw. przesyłki ekspresowe, które gwarantują, że paczka znajdzie się u odbiory już następnego dnia. Jest to jednak opcja o wiele bardziej kosztowna.

Czytaj także  Gdzie i po co używa się elektrozaworów?