filtr antypyłkowy maska ochronna

Filtry samochodowe wpływają na pracę silnika i oczyszczają oleje z produktów spalania. Od tego zależy trwałość podzespołów samochodowych i żywotność auta. Podobną rolę pełnią filtry powietrza wychwytujące zanieczyszczenia w trakcie jazdy, bez ich udziału układ dolotowy silnika szybko zapychałby się drobinami pasku lub kurzu. Do produkcji filtrów używa się papieru lub włókniny. Nie każdy wie, że ważną rolę w tym procesie pełnią kleje, spajające najważniejsze elementy filtrów. Czym wyróżniają się te substancje? 

Czym charakteryzują się kleje używane do produkcji filtrów? 

Wszystkie kleje, które są obecnie używane w filtrach muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania i normy jakościowe. Nie mogą to być tanie i masowo produkowane kleje komercyjne. W przypadku klejów specjalnego przeznaczenia, do złożonych filtrów, najbardziej liczą się następujące cechy: 

  • muszą wytrzymywać wysoką temperaturę – co najmniej 100°C, ponieważ są aplikowane na gorąco, 
  • mają duży czas nagrzewania, dzięki czemu można je stopniowo modelować, 
  • nie pozostawiają dużo śladów i zajmują niewielką przestrzeń. Dzięki temu mogą być stosowane w przypadku delikatnych materiałów, jakimi są filtry. 

Dodatkowo kleje termotopliwe odznaczają się szybkim czasem łączenia materiałów i mogą łączyć bardzo różne materiały. Są także wykorzystywane do tworzenia filtrów w zakładach przemysłowych. W tym wypadku normy jakościowe są także bardzo wysokie. Dotyczy to w szczególności zapachu, wyglądu oraz lepkości. Nie można dopuścić, aby jakiekolwiek zanieczyszczenia dostawały się do produktów, które trafiają potem do klientów. Dotyczy to różnych gałęzi i branż, że szczególnym naciskiem ze strony przemysłu spożywczego. W tym sektorze używa się specjalnych separatorów frakcji, które muszą oddzielać substancje bardzo podobne do siebie pod względem fizykochemicznym.  

Czytaj także  Podstawa domowego DIY? Dobry klej!

Jakie dodatkowe właściwości klejów są jeszcze cenione? 

Warto pamiętać, że zastosowanie klejów w przemyśle produkcji filtrów (https://www.buehnen.pl/branza/przemysl-produkcji-filtrow) to nie tylko łączenie materiałów, ale także ochrona przed różnymi czynnikami fizykochemicznymi. Zarówno przemysł motoryzacyjny, jak i inne sektory wykorzystujące filtry potrzebują rozwiązań odpornych na znaczne wahania temperatur. Do tego celu najbardziej nadają się kleje typu hot melt, oparte na bazie poliolefinu oraz kopolimeru etylenu z dodatkiem octanu winylu. Charakteryzują się również odpornością na działanie olejów przemysłowych, mają działanie przeciwutleniające oraz posiadają dobrą strukturę lepkości. 

Klejenie ramek i filtry pilsowane 

Filtry to nie tylko warstwy papieru czy włókniny, ale także ramki, które nadają im kształt. One również wymagają udziału wysokiej jakości kleju. Drewniane lub kartonowe ramki są łączone na całej powierzchni z filtrem w sposób ciągły. Wymusza to jednoczesne zalewanie obu tych elementów i wymaga kleju o odpowiedniej spoistości oraz właściwościom wiązania. W filtrach typu plisowanego, które wykorzystują materiał karbonowy ważna jest ochrona przed odkształceniem. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem są kleje termotopliwe, które wytrzymują duże siły ciśnienia i są bardzo elastyczne.

Dodaj komentarz