Mieszkanie czy dom warto oczyszczać, gdyż jakość powietrza ma bardzo duży wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie człowieka. Dotyczy to przede wszystkim powietrza suchego czy zawierającego szkodliwe substancje, które wydzielają się ze środków chemicznych czy urządzeń elektronicznych. Dlatego też coraz więcej osób inwestuje w oczyszczacze powietrza.

Co wchodzi w skład powietrza w mieszkaniu?

Okazuje się, że człowiek z każdym oddechem wdycha nawet 75 tysięcy cząsteczek kurzu, które mogą zawierać wiele szkodliwych dla zdrowia substancji. Są to m.in. stosowany podczas czyszczenia piekarnika czy wywabiania plam amoniak, znajdujący się w lakierach i farbach benzen, stosowany do konserwacji mydeł i kremów formaldehyd czy ksylen, który znaleźć można w lakierach i innych środkach do konserwacji drewna. Bardzo szkodliwe są również odchody roztoczy, które zawierają enzymy silnie nasilające objawy alergii oraz nikotyna czy substancje smoliste – przyczyna wielu chorób nowotworowych.

Wszystkie te substancje są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które są bardziej podatne na ich wpływ niż ludzie dorośli – podkreślają specjaliści z https://klima-sky.pl/.

Jak sprawdzić jakość powietrza w swoim mieszkaniu?

Przed zakupem oczyszczacza powietrza warto sprawdzić najpierw jakość powietrza w mieszkaniu. Do tego celu służy prosty test lampki. Okazuje się, że skierowane w jeden punkt pomieszczenia światło pozwala zobaczyć, jak dużo znajduje się w nim pyłu i kurzu. Oczywiście można zaopatrzyć się też w nowoczesne urządzenie pomiarowe, które pokazuje temperaturę, stężenie CO2 i wilgotność powietrza w domu czy w mieszkaniu.

Czytaj także  Przemysł 4.0 i automatyka przemysłowa

Dlaczego warto zadać o czyste powietrze w mieszkaniu?

Warto inwestować w oczyszczacze powietrza, gdyż czyste powietrze ma bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka. Warto pamiętać o tym, że w zamkniętych pomieszczeniach spędza się 90% życia. Przez to ludzie stają się coraz bardziej podatni na alergię, mają problemy z oddychaniem czy czują chroniczne zmęczenie. Ponadto stawianie budynków z nisko jakościowych materiałów i wyposażanie ich w syntetyczne meble sprzyja rozwojowi tzw. syndromu chorego budynku. Do jego objawów zalicza się astmę, zaczerwienienie oczu, zasłabnięcia, a także problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego czy nerwowego.

Jak skutecznie oczyścić powietrze w mieszkaniu?

Niestety dzisiaj samo otwieranie okien to za mało, aby oczyścić powietrze w mieszkaniu. Co więcej, w ten sposób do środka dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia np. smog. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne oczyszczacze powietrza. Są one w stanie usunąć aż do 99,97% zanieczyszczeń. Dodatkowo wiele z nich wychwytuje nawet mikroskopijne zanieczyszczenia o wielkości nie większej niż 0,3 nanometra, w tym pyły PM10 i PM2,5, wirusy, bakterie, roztocza czy pyłki drzew i kwiatów.

Niektóre urządzenia są dodatkowo wyposażone w czujniki światła i jakości powietrza, co oznacza automatyczne dostosowywanie do tych parametrów intensywności procesu filtrowania. Poza oczyszczaczami powietrza warto zainwestować również w roślinność zieloną.