Ludzie coraz częściej decydują się na oszczędzanie pieniędzy. Zwykle robią to ze względu na planowane większe zakupy. Często pieniądze oszczędzane są też po prostu na przyszłość i bliżej nieokreślony cel lub na tak zwaną czarną godzinę. Warto rozsądnie gospodarować pieniędzmi i regularnie je odkładać. W ten sposób można zapewnić sobie poduszkę finansową, która ochroni przed korzystaniem z produktów, takich jak pożyczki i kredyty, w przypadku pojawienia się nagłej potrzeby o charakterze finansowym. Można więc cieszyć się komfortem i spokojną sytuacją finansową.

lokaty, kredyty, konta, Nest Bank

 

Nawyk regularnego oszczędzania dużych i niewielkich kwot jest sprawą istotną wpływającą korzystnie na domowe finanse. Instytucje finansowe, takie jak banki oferują więc swoim klientom nie tylko kredyty, ale również produkty stworzone z myślą o regularnym, skutecznym oszczędzaniu. Do grona takich produktów zaliczają się między innymi konta bankowe i oszczędnościowe działające w sposób taki, że posiadane na nich kwoty, zwiększają się z upływem czasu, zgodnie z proponowanym oprocentowaniem. Rachunki takie pod wieloma względami przypominają lokaty, jednak nie wiąże się z nimi deponowanie i „zamrażanie” środków na określony czas. Innymi słowy, posiadacz konta oszczędnościowego ma stały dostęp do swoich pieniędzy. Oczywiście oprócz lokat i kont bankowych, dostępne są różnego rodzaju inwestycje, giełdy czy też zarabianie na zmiennych kursach walut. Warto jednak zwrócić uwagę na konta bankowe i oszczędnościowe.

Czytaj także  Jak dobrze prowadzić kampanie marketingowe? Oto nasze wskazówki

Szybkie i nieskomplikowane procedury

 

Generalnie konto oszczędnościowe działa podobnie jak zwykłe konto rozliczeniowe. Można więc przy jego pomocy robić przelewy, wypłacać pieniądze z bankomatu czy też powiązać z nim kartę płatniczą. Procedura zakładania takiego konta jest również podobna do konta standardowego. Różnica jest tylko taka, że za każdy dzień, gdy na koncie znajdują się pieniądze, naliczane są odsetki proporcjonalne do kwoty i okresu, w którym pieniądze znajdowały się na rachunku. Konta bankowe i oszczędnościowe mają więc wiele wspólnego ze sobą. Dodatkowo można je szybko i łatwo założyć za pośrednictwem Internetu. Niektóre konta tego rodzaju mogą być płatne, ale często banki posiadają interesujące, darmowe oferty.

Swoboda w dostępie do oszczędności

 

Konta oszczędnościowe działają podobnie jak lokaty, z tą różnicą, że nie trzeba zamrażać odkładanych środków. Innymi słowy, można łatwo wycofać środki z rachunku, gdy pojawi się nagły wydatek i nie straci się w związku z tym odsetek. Wystarczy tylko zrobić przelew na konto osobiste lub dokonać wypłaty w bankomacie albo płatności kartą.

 

Konto takie zapewnia również lepszą kontrolę nad własnymi finansami. Przykładowo na koncie osobistym można pozostawić pieniądze przeznaczone na stałe wydatki i przyjemności, a pozostałą sumę można wpłacać na konto oszczędnościowe.

Im wyższe oprocentowanie, tym lepiej

 

Czytaj także  Księga przychodów i rozchodów- jak prowadzić?

Wyższe oprocentowanie oznacza wyższą kwotę wypracowanych odsetek. Warto więc szukać ofert związanych z jak najwyższą wartością procentową. W tym celu można korzystać ze stron z rankingami i porównaniami ofert.

Dodaj komentarz