Obecnie na rynku pracy jest dużo osób z wyższym wykształcenie, więc trzeba się starać, by być konkurencyjnym. Jeśli nie umiemy się zmotywować lub znaleźć właściwej dla siebie drogi, warto zapisać się na szkolenie z coachingu. Ważne są także dodatkowe umiejętności i kompetencje, które można zdobyć na kursach i szkoleniach. Którymi warto się zainteresować?

Jaka jest oferta szkoleń? Które z nich będzie dla nas ciekawe?

Rynek edukacyjny odpowiada na potrzeby klientów i oferta jest tak bogata, że można wybrać kurs z każdej dziedziny, nawet bardzo wąskiej. Zanim zdecydujemy się na konkretny kurs czy szkolenia, zastanówmy się dobrze, czego od niego oczekujemy. To, który rodzaj szkolenia jest lepszy, zależy od potrzeb danej osoby, ilości czasu, jaką dysponuje, a także od zasobności portfela. Studia podyplomowe zazwyczaj są droższe niż kursy, ale nie jest to regułą. Szkolenia najczęściej obejmują wąski zakres wiedzy, przez co łatwo jest dokonać wśród nich wyboru, gdyż zakres materiału zazwyczaj jest dobrze opisany i dobrany tak, by dawać dodatkowe kwalifikacje, które są wymagane przez pracodawców. Zanim wyślemy deklarację uczestnictwa, sprawdźmy, kto będzie nas uczył. Jeśli pracujemy w danym zawodzie, może się zdarzyć, że będziemy wiedzieć więcej, niż osoba prowadząca zajęcia, gdyż wiele lat wykonujemy dany zawód.

Czytaj także  5 powodów, żeby zdecydować się na założenie lokaty inwestycyjnej

Czy warto zapisać się na szkolenie z coachingu?

Coach to trener osobisty, który pomaga klientowi w znalezieniu odpowiedzi na pytania, które ten sobie zadaje. Nie robi tego jednak po to, by pomóc mu w rozwikłaniu poważnych spraw, ale by towarzyszyć w samodzielnym znalezieniu rozwiązania. Jeśli mamy więc jakiś problem, który trudno nam rozwiązać, zapiszmy się na szkolenie z coachingu. Cykle coachingowe pomagają w określeniu kompetencji. A może sami chcemy pomagać ludziom? Jeśli mamy predyspozycje, czyli jesteśmy komunikatywni, cierpliwi, dokładni i życzliwi w stosunku do ludzi, możemy zapisać się na kurs w tej dziedzinie. Musimy się jednak przygotować na długi proces nauki. Prowadząca szkolenie z coachingu szkoła trenerska pomoże w nabyciu tych umiejętności.

Nie tylko szkolenie z coachingu. Czym są kompetencje miękkie?

Oczywistym jest, że warto podejmować szkolenia z dziedziny związanej z naszymi studiami bądź dotychczasową ścieżką zawodową lub takie, które pozwolą pogłębić pewne zainteresowania. Zawsze warto doskonalić umiejętności i kompetencje miękkie, które są przydatne każdemu, bez względu na wykonywany zawód. Zalicza się do nich między innymi asertywność, umiejętność współpracy i kompromisu, a także zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej i autoprezentację. Kompetencje zawodowe można łatwo wzmacniać, rozwijać i szkolić, ale umiejętności miękkie są o wiele trudniejsze do rozwinięcia, a przydają się właściwie w każdej dziedzinie życia i chyba nie ma miejsca pracy, w którym nie ma znaczenia umiejętność dogadywania się ludźmi.

Czytaj także  Jak działa konto oszczędnościowe? Wyjaśniamy

Różne formy uczenia się to doskonały sposób na podnoszenie swoich kwalifikacji. Może bowiem się okazać, że mamy zdolności trenerskie, a szkolenie z coachingu będzie szansą na zmianę drogi życiowej.

Dodaj komentarz