digital-marketing

Kredyt konsolidacyjny łączy po prostu wszystkie zobowiązania finansowe w jedno. Zamiast kilku rat kredytowych, płaci się tylko jedną, co często bywa nieocenione dla domowego budżetu. Konsolidacji poddać można kredyt na samochód, kredyt gotówkowy, karty kredytowe czy nawet zadłużenie rachunku bieżącego. Jak to działa w praktyce?

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Za sprawą kredytu konsolidacyjnego można połączyć kilka zobowiązań finansowych w jedno. Celem jest obniżenie comiesięcznych wydatków, które mają związek z regulowaniem długów. Konsolidować można różne rodzaje kredytów.
Jednak do kredytów konsolidacyjnych należy podchodzić ostrożnie. Wprawdzie w tym przypadku rata miesięczna jest często niższa niż suma rat wszystkich spłacanych do tej pory zobowiązań finansowych, ale za to całościowy koszt jest większy. Wynika to przede wszystkim z wydłużenia okresu kredytowania, co oczywiście jest konieczne, jeśli celem jest obniżenie płaconych co miesiąc rat. W perspektywie krótkoterminowej jest to rozwiązanie wygodne, ale czasem może sporo kosztować. Dodatkowo często zapłacić trzeba prowizję za udzielenie nowego kredytu itd.

Konsolidacja kredytu w praktyce

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem przeznaczonym na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych (dowiedz się więcej: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty/nest-konsolidacja). W tej sytuacji to kredytobiorca wybiera jakie zobowiązania chce skonsolidować. Nie muszą to być bowiem wszystkie posiadane przez niego kredyty i pożyczki.
Po dokonaniu stosownego wyboru, bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego, spłaca zadłużenie w innych instytucjach. Kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy do ręki w celu spłaty zadłużenia. Od tej reguły jest jednak pewien wyjątek Osoba, która stara się o kredyt konsolidacyjny, może otrzymać w jego ramach środki dodatkowe, które przeznaczyć może w zasadzie na dowolny cel.
Osoby decydujące się na kredyt konsolidacyjny na ogół chcą obniżyć wysokość comiesięcznych zobowiązań finansowych. Jest to możliwe, ale wiąże się jednocześnie z wydłużeniem okresu kredytowania. To oznacza wzrost całkowitego kosztu kredytu.

Czytaj także  Jaką drukarkę wybrać do biura?

Kredyt konsolidacyjny i jego zalety

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest obniżenie miesięcznej raty zobowiązań finansowych. Dzięki temu osoby, które miały problem z ich spłatą, mogą odetchnąć spokojnie. Ponadto płacenie co miesiąc kilku rat często wiąże się z ryzykiem, że któraś przypadkowo zostanie pominięta, co doprowadzić może do wielu problemów.

Kolejną zaletą kredytu konsolidacyjnego jest możliwość pożyczenia kwoty dodatkowej. Klient otrzymuje pieniądze w formie gotówki lub przelewu na swoje konto bankowe. Wysokość takich dodatkowych środków na ogół wynosi do 10% całości kredytu konsolidacyjnego. Spore znaczenie ma zdolność kredytowa wnioskodawcy. Co więcej, konsolidacja to niekiedy sposób na zaciągnięcie kredytu na lepszych warunkach. Tak jest wówczas, gdy na rynku są niższe stopy procentowe niż w czasie podpisywania poprzednich umów kredytowych.