Dynamiczny rozwój gospodarczy w wielu branżach sprawia, że usługi magazynowe jeszcze nigdy nie były tak ważne i potrzebne. Dywersyfikacja oferty producentów i rosnąca liczba SKU sprawiają, że z roku na rok pojawiają się nowe rozwiązania dopasowane do profilu przedsiębiorstwa i specyfiki jego działalności.
Usługi magazynowe dla różnych branż
Operacje magazynowe różnią się od siebie w zależności od branży. Nie da się opracować i wdrożyć jednego rozwiązania dla wszystkich producentów, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście i skrupulatne rozpoznanie potrzeb klienta.
Wśród rozwiązań, które są coraz bardziej popularne na pewno warto wspomnieć o tzw. logistyce kontraktowej, która polega na zleceniu wszystkich operacji magazynowych zewnętrznemu podmiotowi, który przy pomocy zaawansowanego systemu WMS zarządza lokalizacją produktu, zwrotami towarów, kontrolą rotacji czy dokonuje przesunięć pomiędzy lokalizacjami. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla firm, które systematycznie dywersyfikują swoją ofertę, ale nadrzędnym celem dla nich jest ich tzw. core business (oferta podstawowa), na którym chcą skupić całą swoją uwagę. Usługi magazynowe mogą też dotyczyć kompletacji towarów, czyli przygotowywania zestawów dla klientów, którzy zamawiają małe ilości różnego rodzaju asortymentu.
Ciekawym i efektywnym rozwiązaniem są także operacje przeładunkowe. Obecnie system dostaw do jednego punktu przeładunkowego to coraz powszechniejsze rozwiązanie zwłaszcza w przypadku klientów, którzy mają wiele oddziałów (świetnym przykładem są markety wielkopowierzchniowe, które z większością swoich klientów pracują właśnie poprzez system dostaw x-dock). To nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy. Indywidualnie dopasowany system x-dock redukuje do minimum ilość dokumentów logistycznych i magazynowych, znacząco skraca czas ładowania i dostawy, a dzięki dostawom cało pojazdowym do jednego punktu – redukuje też koszty i wpływa na kondycję finansową przedsiębiorstwa.
Usługi magazynowe obejmują też składowanie krótko i długoterminowe. To niezwykle wygodne rozwiązanie dla firm, które nie mają w swoich magazynach wystarczająco dużo miejsca, a chcą mieć pewność, że ich klienci zostaną zaopatrzeni w towar na czas, zwłaszcza w miesiącach sezonowych (doskonałym przykładem jest branża budowlana).
W dobie dynamicznego rozwoju sprzedaży internetowej warto też wspomnieć o usłudze e-commerce fulfillment. Polega ona na tym, że operator przejmuje wszystkie działania związane z obsługą zamówienia internetowego (przyjmowanie zamówień, kompletację towaru, magazynowanie oraz wysyłkę, a nawet obsługę zwrotów i reklamacji).
Rozwój usług magazynowych na przestrzeni ostatnich 10 lat pozwolił na kompleksową obsługę każdej branży: od przemysłu przez budownictwo aż po branżę spożywczą czy rolną. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które są indywidualnie dopasowane do klienta, jego profilu działalności oraz specyfiki branży.